Ogólnopolska rada pedagogiczna cz.III – ,,Zdrowy rozsądek w gąszczu przepisów”

🍀🍀🍀OGÓLNOPOLSKA RADA PEDAGOGICZNA CZ.III – ,,ZDROWY ROZSĄDEK W GĄSZCZU PRZEPISÓW”🍀🍀🍀 ,,Rozum powinien być wolny, wolność rozumna” (S.Pacek)

Dlaczego ludzie myślą, że więcej oznacza lepiej? No w sumie nie wiem 😊, musiałabym chyba jakieś badania zrobić. Ja jako dyrektor zawsze uważałam, że nie ILOŚĆ się liczy, a JAKOŚĆ. Uważam też, że system szkolnictwa z jednej strony powinien oczywiście opierać się na solidnych fundamentach, z drugiej zaś strony – być elastyczny i otwarty na różnorodność. Sprawdziłam to w praktyce i wiem, że nawet w gąszczu obowiązujących nas przepisów, można zobaczyć przestrzeń z widokiem na słońce, a ta przestrzeń jest dość elastyczna i w otaczających mnie jak gałęzie drzew przepisach, mogę zastosować różnorodność działań. Zwłaszcza w wychowaniu przedszkolnym, gdzie na każdym kroku w rozporządzeniach napisane jest : ,,dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka”. Po wielu Waszych pytaniach na temat dokumentacji nauczyciela, które dostałam w prywatnych wiadomościach, postanowiłam ,,zwołać” kolejną, trzecią już radę 😊, aby przyjrzeć się wymaganiom MEN w dobie pandemii i zdalnego uczenia. Do tej pory ukazało się kilka rozporządzeń ze wskazaniami dla dyrektorów i nauczycieli. Pochyle się nad Rozporządzeniem z dnia 20 marca 2020r. poz. 493. Zwróćcie uwagę, że w tym dokumencie napisane jest CO powinniście zrobić, ale nie ma JAK to zrobić. Zatem o sposobie wykonania paragrafów decyduje dyrektor placówki wraz z radą. Pełna autonomia. Dowody ? Proszę bardzo – oto kilka najważniejszych zaleceń z przywołanego rozporządzenia :

👉 Dyrektor ustala organizację zdalnej pracy (Jak? Sam może zadecydować)

👉 Dyrektor ustala z nauczycielami tygodniowy zakres treści nauczania (Jak? Decyzja należy do rady)

👉 Dyrektor ustala sposób dokumentowania realizacji zadań (Jak? Sam o tym decyduje)

👉 Dyrektor ustala zasady zaliczania do wymiaru gadzin poszczególnych zajęć realizowanych na odległość (jak ? Ponownie sam o tym decyduje)

👉 Dyrektor wskazuje rodzicom źródła i materiały niezbędne do realizacji zadań (Jak ! O sposobie decyduje wraz z nauczycielami)

👉 Dyrektor ustala z nauczycielami POTRZEBĘ modyfikacji odpowiednio zestawu programów wychowania przedszkolnego (Jak? Jeśli uzna , że jest taka potrzeba to ma dowolność w działaniu)

I na tym się zatrzymam. Z organizacją pracy zdalnej z umieszczaniem, rozsyłaniem materiałów jakoś wszyscy dali sobie radę, ale z pozostałymi punktami nie koniecznie. Podobała mi się informacja wysłana od Kuratora do dyrektorów z pewnego województwa, która między innymi brzmiała tak : 📌📌📌,,Ograniczenie biurokracji (sprawozdań, zestawień) do niezbędnego minimum. Pragnę podkreślić, że to dyrektor ustala sposób dokumentowania. Ważniejsze jest nauczanie niż SZCZEGÓŁOWE dokumentowanie nauczania”📌📌📌 Proste? Oczywiście, że proste – dla mnie wystarczyłoby, aby każdy nauczyciel zrobił sobie tabele i podzielił ją na 4 części : 1) data, 2) sposób realizacji uczenia zdalnego (czyli spis wszystkich zabaw i propozycji wysyłanych dzieciom, udział w webinarach, podcastach w ramach doskonalenia, konsultacje z rodzicami , telefony do dzieci, nagrywanie filmików dla dzieci itp.), 3) numer podstawy programowej przy zabawach i innych formach 4) czas pracy nauczyciela. Wszystkie wymagane paragrafy mamy zatem na jednej kartce. Po tym całym koszmarze włożymy to do teczki jako nasz dokument. Ludzie kochani, to co się dzieje na całym świecie jest dla wszystkich zaskoczeniem i nowością. Dla MEN-u i Kuratorium też. Nie dajmy się ogłupić. Trzy oddechy i jeszcze raz przeczytajcie rozporządzenie. Stos papierów generujemy sobie często my sami. Chętnych odsyłam też do Poradnika dla szkół ,,Kształcenie na odległość” na stronie MEN. Tam naprawdę są krótkie rzeczowe porady dla przedszkoli. Podoba mi się np. zapis skierowany do Dyrektorów : ,,zachęcaj do działania – bądź otwarty na nieschematyczne propozycje nauczycieli, jeśli pozwalają realizować pp” lub ,,motywuj nauczycieli do wzajemnej pomocy”. Jest tam też zapis, o którym wspomniałam wyżej tzn. modyfikacja programów, a raczej zastanowienie się nad tym czy jest taka potrzeba. Brzmi on tak :

📌📌📌,,Ustalcie, czy oraz w jakim zakresie potrzebna jest modyfikacja szkolnego zestawu programów nauczania (programów wychowania przedszkolnego). Udokumentujcie wnioski z waszej pracy” 📌📌📌

No właśnie, a ja słyszę, że pół Polski modyfikuje swoje programy. Pytam się po co ? Może szkoły tak, ale przedszkola? Propozycja MEN jest jasna – ustalcie CZY i w jakim zakresie. Ustalcie POTRZEBĘ modyfikacji. Więc droga rado, drodzy dyrektorzy – prrrrr 😉 pogadajcie najpierw ze sobą, czy musicie zmieniać program, na którym pracujecie? Może wystarczy zrobić notatkę/wnioski (jak proponuje MEN), że wybieracie z programów tylko te treści, które są możliwe do zrealizowanie w warunkach domowych. Po prostu przegadajcie to zanim zaczniecie tworzyć kolejny stos papierów.

👉 INFORMACJA O GOTOWOŚCI 6-latka – to kolejny problem, z którym się borykacie. Jestem po konsultacjach z Kuratorium i wiem, że na pewno nie ma nowych zaleceń na ten temat z ministerstwa, zatem obowiązuje termin do 30 kwietnia. Dodano, że raczej nic się w tym temacie nie zmieni. Jak to zrobić? Czytałam już o prowadzeniu diagnoz on-line ! O rany, czego to ludzie nie wymyślą. Bez komentarza. Ja jako dyrektor poprosiłabym nauczycieli o przygotowanie wymaganych arkuszy gotowości szkolnej do 30 kwietnia i przesłania ich np. do 25.04. na maila do mnie. Natomiast od siebie wysłałabym każdemu rodzicowi taki dokument z informacją, że jest to stan na dzień np.11marca 2020r (bo to w większości placówek był ostatni dzień pobytu dzieci w przedszkolu). Poprosiłabym rodzica o maila zwrotnego z informacją, że dokument otrzymał i to wszystko razem, wydrukowane , opatrzone notatką schowałabym do segregatora jako ,,sprawa załatwiona” 😊Pytacie o pieczątki ? To teraz najmniej ważne, ale oczywiście jak dyrektor chce, może to opieczętować i skanować. Dyrektora decyzja. Nauczycieli poprosiłabym aby w obecnej sytuacji do wymaganego przez MEN wzoru dokumentu dopisały kilka słów o każdym dziecku od siebie – od serca.

👉 Pamiętajcie, że dla nas wszystkich to nowa sytuacja, dla urzędników również. Pamiętajcie, że pracujemy w przedszkolu, a nie np. w liceum gdzie są matury – Ci to mają problem. Nadmierna kontrola wszystkiego i wszystkich nie pomaga zmianom na lepsze – jak to powiedziała pewna niemiecka dziennikarka w swojej krytyce badań PISA 📌 ,,od częstego ważenia, świnia nie przytyje” 📌 Przepraszam jeśli ktoś teraz się obraził – nie było to moim celem. To krótkie, mocne zdanie, a jakże wymowne. Od wielości dokumentów, kontroli nie zależy przyrost wiedzy naszych dzieci, które obecnie najbardziej potrzebują zaznać bezpieczeństwa, miłości i dobrej zabawy, która pozwoli im zapomnieć o tym co się wokół nich dzieje, a co jest dla nich często niezrozumiałe.

👉 W poradniku MEN w rozdziale dla przedszkoli jest napisane :

,,Pamiętajmy, że wspieranie aktywności dzieci NIE JEST zadawaniem zadań i ćwiczeń do obowiązkowego wykonania. Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne i swobodne w swej aktywności”.

👉 PUENTA : Każdemu człowiekowi środowisko naturalne daje najwięcej doświadczeń i nie mam na myśli tu tylko otaczającej natury – środowisko naturalne to przecież też kontakty społeczne, interpersonalne. Dlatego tak dużo mówię i piszę o relacjach i wartościach, które powinny być priorytetem w edukacji przedszkolnej ( w szkole obecnie też, bo nazwy stolic znajdą sobie ludzie w google). Dlatego tak bardzo Was zachęcam do telefonów wykonanych bezpośrednio do Waszych podopiecznych. Najważniejszą przestrzenią życiową organizmów ludzkich są przede wszystkim inni ludzie i wszystko to, co z nimi doświadczamy. Teraz tego wszystkiego nagle zabrakło. Pozostał na szczęście zdrowy rozsądek 😊. Wszystkim nauczycielom wychowania przedszkolnego serdecznie dziękuje za wszystko co robią dla dzieci i z myślą o dzieciach – ale proszę też – zadbajcie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

CZŁOWIEK SAM BUDUJE SOBIE PŁOT ZE WSZYSTKICH ,,NIE DA SIĘ” , ,,NIE POWINIENEM” , ,,NIE MOGĘ” I ,,MUSZĘ”. A POTEM WYGLĄDA ZZA SZTACHET TEGO PŁOTU I ZAZDROŚCI TYM, KTÓRZY ŻYJĄ NA WOLNOŚCI”. CD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *