Świat

📍📍📍JOSIF BRODSKI – rosyjski noblista – fragment eseju zebrane w książce „Pochwała nudy” 1995r. Pomimo upływu czasu – zaskakująca treść jakby ciągle aktualna….

🌎,,Jeżeli znajdą się Państwo w opałach, w tarapatach, na krawędzi rozpaczy lub w jej głębi, proszę pamiętać – to życie przemawia do Państwa jedynym dobrze mu znanym językiem.
Świat, w który mają Państwo wkroczyć i w nim żyć, nie cieszy się dobrą opinią. Jest lepszy pod względem geograficznym niż historycznym; nadal wydaje się znacznie bardziej pociągający wizualnie niż społecznie. Nie jest miły, o czym wkrótce się Państwo przekonają, a nie przypuszczam, że okaże się wiele milszy, gdy będą go Państwo opuszczali. Ale jest to jedyny świat nam dostępny – żadna alternatywa nie istnieje, a gdyby nawet istniała, nie mamy gwarancji, że byłaby dużo lepsza od obecnej. Jest w nim dżungla oraz pustynia, śliskie zbocze, bagno itd. – dosłownie – lecz, co gorsza, również w przenośni(…)
Proszę nie zwracać uwagi na tych, którzy będą starali się uprzykrzyć Państwu życie. Proszę ich ścierpieć, jeśli nie sposób od nich uciec, lecz kiedy już im się Państwo wymkną, proszę okazać im jak największe lekceważenie”.🌎 CD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *