Ogólnopolski dzień bliźniaków

(fot. Patrycja i Dominika – New York)

🌺🌺DZIŚ OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BLIŹNIAKÓW 🌺🌺.

Jestem szczęśliwym rodzicem bliźniaczek. Nic mi nie dało więcej wiedzy o indywidualności dziecka, jak właśnie osobiste córki. Dwojaczki od razu rodzą się z etykietą ,,jeden z dwóch”. Trochę więc upłynęło zanim pojęłam, że mimo iż jednakowe – to jednak zupełnie dwie oddzielne osoby. Ostatnie badania hiszpańskich naukowców dowiodły, że nawet bliźnięta jednojajowe o takim samym DNA różnią się od siebie np. podatnością na choroby, ale też zainteresowaniami czy gustami kulinarnymi. Na dodatek różnice te powiększają się wraz z wiekiem. Indywidualne traktowanie bliźniąt jest zatem, wbrew pozorom, bardzo ważne. Podczas swoich szkoleń często staram się zwrócić uwagę nauczycielom na potrzeby bliźniaków, skierowane na odnalezienie własnej tożsamości.

🍀Pamiętam jak osobiście prosiłam w szkole, by nie sprawdzano obecności moich dzieci w formie zwrotu : ,,bliźniaczki są” ? Przecież One są dwie – One mają imiona – proszę wywołać je z osobna 😊.

🍀Początkowo dziewczyny nie potrafiły jeszcze tak bardzo nazwać swoich potrzeb związanych z byciem osobną istotą, ale dawały znaki – np. w gimnazjum siadały na innych krańcach sali lekcyjnej. W liceum natomiast, wybrały wprawdzie tą samą szkołę, ale pierwszy raz poszły do różnych klas. I to była ich decyzja – bardzo dobra, dojrzała decyzja.
🍀Na każdym kroku powinniśmy pamiętać, że mamy do czynienia z dwójką dzieci. Bardzo podobnych albo identycznych wizualnie, ale w rzeczywistości – innych. Dla szkoły jednak bywa to trudnym wyzwaniem – wiem, że tak samo dzieje się w przedszkolach. Tam chyba jeszcze trudnej o zachowanie indywidualizmu, bo sami rodzice ,,nacieszając” swoje oko bliźniaczym cudem, ubierają dzieci jednakowo. Sama tak robiłam dobre 5 lat, aż dziewczyny się w końcu zbuntowały – i całe szczęście, bowiem dały mi pedagogowi niezłego pstryczka w nos 😉.

🍀Bliźnięta muszą się kiedyś nauczyć żyć i poruszać osobno, aby móc samodzielnie się rozwijać i odnaleźć w dalszym życiu. Kiedy to zrobić? Warto obserwować swoje dzieci – one chyba najlepiej wyrażą swoje potrzeby, one najdokładniej pokażą niezadowolenie z porównywania ich osiągnięć i upadków. W przypadku bliźniąt może się zdarzyć, iż bez względu na odmienne zdolności i upodobania, bliźnięta starają się sobie dorównać. Stałe porównywanie umiejętności, sukcesów mogą spowodować problemy z nauką czy niepewność słabszego z bliźniąt. Czują się zobowiązane wobec siebie, albo też takie są oczekiwania otoczenia (nacisk moralny). Własne mocne strony i potrzeby siłą rzeczy stoją na drugim miejscu. Bliźnięta często nie są w stanie pracować lub bawić się niezależnie od siebie. Mierzą swoje osiągnięcia wg osiągnięć brata lub siostry. To nie jest dobre dla rozwoju tych dzieci.

🍀Zapewne nie ma jednej słusznej drogi czy bliźnięta w edukacji rozdzielać czy nie – warto jednak wziąć takie możliwości pod uwagę. Jedno jest pewne – to dwie oddzielne istoty. Wszystkim bliźniakom w dniu ich dzisiejszego święta posyłam dużo uśmiechów i życzę jak największego poszanowania ich indywidualności. 💓💓💓 CD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *