Disco Polo w przedszkolu

🔴,,ZENEK” – jedno z najbardziej rozpoznawalnych słów w Polsce, które chyba każdy od razu skojarzy z muzyką 😉. Nie zamierzam oceniać jej jakości, bo sama potrafię się przy niej pobawić na weselu czy innych tego typu uroczystościach ( i z moich obserwacji wynika, że każdy to potrafi – nawet ten, co głośno ,,krzyczy” że to żenada 😉 ). I niech sobie króluje disco polo gdzie chce i niech każdy słucha tego czego chce – ALE BŁAGAM – NIE W PRZEDSZKOLU !!!
🔴Nie ma mojej wewnętrznej zgody na ten typ muzyki w przedszkolnym obszarze edukacji artystycznej.
🔴Muzyka towarzyszyła mi zawsze i jestem pewna, że tak już pozostanie. Dawno temu skończyłam nawet szkołę muzyczną – klasę wiolonczeli. Dzięki temu bardzo wcześnie zaczęłam jeździć do opery, uczestniczyć w koncertach muzyki poważnej czy poezji śpiewanej. Dźwięki docierające do człowieka i mają wpływ na jego psychikę, prowokując powstawanie stanów emocjonalno – poznawczych. O wpływie muzyki na rozwój dzieci pisał już w swoich dziełach Jan Amos Komeński w XVI wieku, mówiąc, że słuchanie muzyki i nauka łatwych piosenek kształtuje usposobienie dziecka.
🔴Badania Ewy Czerniawskiej Pamięć – zjawiska zwykłe i niezwykłe (Warszawa, 2005) wykazały, że dzieci w wieku 4- 6 lat, które przez 30 tygodni uczestniczyły w zajęciach muzycznych i miały styczność z muzyką i instrumentami, osiągnęły lepsze wyniki w nauce oraz testach pamięci. Co więcej doświadczenia pokazały, iż poprawa umiejętności i zdolności została zachowana po zakończeniu treningów muzycznych.
🔴Zatem drodzy dyrektorzy przedszkoli – do Was apel – miejcie na względzie to, co dzieje się z ,,Waszymi” dziećmi w sferze artystycznej.
🔴Szanowni nauczyciele – nie wszystko cudne co się świeci – nie wszystkie szkolenia, warsztaty opatrzone piórkami, wstążkami, szalonymi tańcami są metodycznie przygotowane dla dzieci przedszkolnych. Zatem, zanim puścicie wydawałoby się ,,profesjonalną” płytę nagraną przez firmy muzyczne dla dzieci, zwróćcie proszę uwagę na jakość tych nagrań i skale głosu, która często jest dla dziecka nie osiągalna.
🔴Wiele szczegółów i drogocennych wskazówek na temat możliwości owej skali głosu dziecka znajdziecie w poniższym 4 minutowym filmiku.
🔴P.S. W przedszkolu, które prowadziłam przez kilkanaście lat na holu, tuż przy drzwiach wejściowych zawsze z rana wybrzmiewała muzyka. Rodzice i dzieci często szli do szatni podśpiewując ,,pod nosem” 😊. Poranna muzyka, często też redukowała stres 3-latków już na wejściu do przedszkola. Natomiast w grupach od rana słychać było delikatne dźwięki muzyki poważnej – choćby ze stacji RMF CLASSIC. To była magiczna chwila, w której dzieci bezwiednie ,,podporządkowywały się” nastrojowi i w ciszy rozpoczynały dzień zabawy i rozmów. Spróbujcie – bardzo polecam.
🔴Już Pitagoras mawiał, że : ,,Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”🔴
CD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *