Depresja

🎯23 luty – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ,
a walka z depresją przypomina często walkę z wiatrakami. Depresja to temat mało wdzięczny i mało medialny, dlatego bardzo rzadko się o niej mówi. A szkoda.
🎯Zdaniem lekarzy depresja jest jak grypa: może się zdarzyć każdemu.
🎯Zauważyłam, ze moje najmniej popularne wśród nauczycieli posty dotyczą właśnie treści związanych z emocjami. No cóż – unikamy ich jak ognia, wstydzimy się mówić o emocjach, nie potrafimy ich nazwać, nie poruszamy tej tematyki z dziećmi, ze sobą, bagatelizujemy sygnały……
🎯Według statystyk WHO zaburzenia depresyjne są czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Czas pandemii zwiększa te statystyki. Nie można tego ignorować!
🎯Kiedy na świecie zdarza się jakiś karambol, mówią o tym wszystkie stacje telewizyjne i radiowe. Z każdej strony natychmiastowa pomoc ludzi. Ale o tym że każdego dnia dzieci i młodzież podejmują próby samobójcze z powodu depresji – jakoś mniej informacji i świat milczy……
🎯Obecnie uczniowie są odizolowani społecznie. Brak jest psychiatrów dziecięcych, a nadal głównym priorytetem jest realizacja podstawy programowej, lustrowane są podręczniki, zmieniane są reguły egzaminów (ale egzaminy muszą być!!!).
Tak mało, malutko słyszy się o pomocy na rzecz stanu psychicznego dzieci i młodzieży zwłaszcza podczas tej przeklętej pandemii!!!!
🎯W tym miejscu wielki ukłon dla indywidualnych osób/instytucji, które podejmują takie działania. Chociażby Tomasz Bilicki czy Teresa Wyrobiej i projekt PoRuszenie.
🎯O depresji należy mówić głośno, warto się nad nią pochylić, bowiem nie ma dla niej ,,szczepionki”.
🎯Depresja to cichy zabójca i nigdy nie występuje gwałtownie – to proces…..
🎯Ludzie depresyjni zamiast wsparcia często otrzymują ocenę, negację i dobre rady…..,,przestań się smucić, ,,ogarnij się” , ,,myśl pozytywnie” …. Niestety mimo dobrych intencji takie słowa nic, a nic nie pomagają, a jedynie nasilają ten okrutny stan.
🎯Depresję na szczęście można leczyć. Potrzebna jest jednak reakcja najbliższego otoczenia, a nie ,,zabawa w nic nie widzę, nic nie słyszę” lub ,,czas leczy rany”…..tego paskudztwa czas nie uleczy – potrzebna jest profesjonalna pomoc.
🎯Nieleczona depresja często prowadzi do samobójstwa.
Naukowcy sprawdzili, że depresja – niezależnie czy dziedziczna, czy nie – wiąże się ze zmianami w strukturze i chemii mózgu. Sprzyjają jej: niska samoocena, pesymizm oraz łatwość ulegania stresowi.
🎯,,Łatwiej jest budować silne dzieci, niż naprawiać złamanych ludzi” mawiał F. Douglass
🎯Zatem już od przedszkola dbajmy o rozwój emocjonalny naszych podopiecznych (bardziej niż o udział w setce konkursów). W szkołach zwróćmy oczy w kierunku smutnych, wyizolowanych dzieci. W dobie pandemii, zdalnego nauczania darujmy sobie stawianie ocen z zachowania !!!! Jakie to przykre!!!
🎯,,Pragnienie zanegowania depresji własnej i cudzej jest w naszym społeczeństwie tak silne, że wielu ludzi uzna, że masz problem dopiero w chwili, gdy fruniesz z okna dziesiątego piętra” E.Wurtzel
CD
Dla zainteresowanych, szczegółowe dane na temat samobójstw dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *