Atmosfera

🎯Coraz częściej oprócz metodycznych zapytań, otrzymuje od nauczycieli niepokojące informacje na temat bardzo złej atmosfery w pracy. Kiedy czytam/słucham tych opowieści jest mi naprawdę bardzo smutno. Wiem i rozumiem to co czują panie, bowiem sama takie doświadczenia niestety posiadam.
🎯Wyobraźcie sobie, że badania Confidence Index wykazały, iż perspektywa lepszych zarobków jest ważna tylko dla 43 proc. ankietowanych (2018r.)
🎯Jak wynika z badania, dobra atmosfera w pracy jest czynnikiem, który najbardziej wpływa na pozostanie pracownika w firmie.
🎯Aż 97 proc. pracowników uznało relacje z przełożonym i współpracownikami za bardzo istotny aspekt życia zawodowego.
🎯ATMOSFERA – ten psychospołeczny czynnik ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz motywację pracowników, a co za tym idzie, wpływa również na efektywność pracy.
🎯Zawsze uważałam i mówiłam swoim pracownikom, że pracując w grupie, nie musimy lubić wszystkich. To dla mnie naturalne. Należy jednak pamiętać, że pomimo swoich antypatii, każdemu należy się po prostu szacunek. Otwarta ,,wojna” lub ta prowadzona w ,,białych rękawiczkach” może wpłynąć, a raczej na pewno wpływa, na pracę całej placówki. W ostateczności odbija się niekorzystnie na każdej ze stron.
Co zatem tworzy atmosferę w miejscu pracy?
🎯Przede wszystkim LUDZIE. Zarówno kierownictwo, jak i współpracownicy i ich wzajemne relacje. W pracy warto postawić na życzliwość i empatię. Nie wyróżniać, nie segregować….
🎯Bardzo ważna – dla mnie chyba najważniejsza, jest dobra komunikacja, która daje poczucie bezpieczeństwa.
J. D. Rockefelle powiedział, że ,,Umiejętność komunikowania się, stała się w dzisiejszym świecie towarem, za który gotów jestem płacić więcej, niż za jakikolwiek inny”.
🎯Więc jeśli nawet widzimy, że któryś z podwładnych narusza swoje obowiązki, to przeprowadźmy z nim rozmowę, pamiętając jednak o zachowaniu szacunku. W swojej pracy dyrektorskiej – było to dla mnie priorytetowe.
J.Carroll rzekł: ,,Pracę należy wybierać dużo ostrożniej niż współmałżonka, ponieważ będzie się w niej spędzać więcej czasu niż w jego towarzystwie” 😉
🎯Jako wieloletni dyrektor uwielbiałam budować relacje. Zresztą był to powód dla których zostałam dyrektorem. Chciałam sprawdzić czy stworzenie dobrej atmosfery wpłynie na wyśmienitą pracę placówki. Udało się !
🎯Poświęcałam temu wiele, wiele, czasu. Kto mnie zna, ten wie. Wspólne wyjazdy, kolacje, wyjścia do teatru, rejsy, prezenty-niespodzianki i inne cuda na kiju. Ale wiecie co najbardziej z sentymentem wspominam?
Mój ,,obchód ordynatora”😉. Przez wszystkie lata, po wejściu do przedszkola przebierałam buty na ,,kapciuchy” i najpierw ruszałam do kuchni by przywitać się z paniami i wypić kubek gorącego mleka, a potem ruszałam po salach.
Sprawdzałam poziom ,,cukru i adrenaliny” u moich podopiecznych.
🎯Uśmiech nauczyciela – super – jest !!! Smutek nauczyciela – zatem ,,co się stało” , ,,czy mogę w czymś pomóc, ,,bić” kogoś”😉?
🎯Uścisk dzieci każdego ranka – rozbieg po sali z okrzykiem – ciocia dyrektor i objęcie moich nóg (dotąd tylko sięgali😉).
Spacerując od sali do sali mijałam rodziców w szatni – ,,dzień dobry, jak się spało” , ,,Ooooo mamo droga, mam do mamy sprawę, spotkamy się popołudniu?” , ,,Oooo, a ciocia dyrektor na swoim obchodzie widzę – to już chyba tradycja? – tak drogi tato”. itp.itd.
I tak dzień w dzień, rok w rok…..tak, tych momentów, tych kontaktów najbardziej mi brakuje. Potem niestety wracałam do papierów ☹. Zawsze jednak drzwi do mojego gabinetu były otwarte i popołudniem kiedy rodzice już odbierali dzieci, sami zatrzymywali się w progu na pogaduchy.
🎯Dlaczego atmosfera w pracy jest tak istotna?
– w pracy spędzamy większą część naszego dnia,
– niesprzyjająca atmosfera sprawia, że udajemy się do pracy niechętnie,
– bywa, że odczuwamy lęk, zaburzenia psychosomatyczne,
– niesprzyjająca atmosfera pochłania nasze zasoby energetyczne,
– zamiast skupiać się na swoich obowiązkach (mając poczucie wsparcia ze strony reszty załogi), część naszej energii zużywamy na czynne lub bierne uczestnictwo w konfliktach.
🎯Dla człowieka środowiskiem naturalnym jest nie tylko otaczająca nas natura, ale także kontakty społeczne. Najważniejszą ,,biosferą” są dla nas LUDZIE i wszystko to, co doświadczamy z nimi w relacjach.
Zaś relacje międzyludzkie to dla każdego z nas zestaw podstawowych witamin, tak samo ważnych dla prawidłowego życia jak tlen czy odżywianie……Dbajmy o siebie wzajemnie – zwłaszcza w tych dziwnych czasach. To naprawdę nie jest takie trudne.The end  CD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *