Nowe rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym

🔵No to stało się – kolejna zmiana w rozporządzeniu w sprawie nadzoru pedagogicznego. Nowe przepisy weszły 1 września 2021r.
🔵Co oznaczają zmiany? Przede wszystkim koniec z ewaluacją zewnętrzną, wewnętrzną i monitorowaniem. Te dwie formy w obecnym roku szkolnym nie znajdą się już w planie nadzoru dyrektora. Jednocześnie rozszerzono zakres kontroli. Owa kontrola ma dotyczyć:
👉 stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówki,
👉przebiegu procesów kształcenia i wychowania w szkole lub placówce, oraz
👉efektów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz
👉innej działalności statutowej.
🔵Ponieważ nowe przepisy weszły w życie 1 września 2021 r. , to muszą być uwzględnione w tegorocznym planie nadzoru pedagogicznego – w terminie 30 dni od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Co jeszcze pojawiło się w nowelizacji ? Wskazano ramy czasowe kontroli i sporządzania protokołu(szczegóły w rozporządzeniu).
🔵 Myślę, że każdy dyrektor rozumie, że tak naprawdę ewaluację i monitoring zastąpiono po prostu rozszerzonym zakresem kontroli.
Przeżyłam przez 15 lat dyrektorowania i wiele kontroli i ewaluację zewnętrzną. Wiem, że jedno od drugiego niczym się nie różni tylko inaczej się nazywa.
Wiem też, że na przestrzeni lat cokolwiek nie zmieniało się w rozporządzeniu o nadzorze, to u mnie zmieniał się tylko wygląd tabelki, ilość kolumn i nagłówki🙂.
Jedno się jednak ciągle nie zmieniało – DZIECKO – jego potrzeby i podążanie za nim. Nie zmieniał się mój system pracy , moje cele które chciałam osiągnąć w pracy z dzieckiem. Pracowałam tak samo!!!
Co roku nabywałam coraz większego doświadczenia dyrektorskiego i chłonęłam prawo oświatowe, aby nie dać sobie podczas kontroli wmówić tego, czego prawo ode mnie nie wymaga. Nie jedna kontrola pokazała, że było warto.
🔵 Dlatego drogie koleżanki Dyrektorki – nie panikujcie proszę, nie nakręcajcie się. Spokój może Was tylko uratować 🙂. Jak przeżyłyście pandemię, przedszkolne lockdowny to nowe rozporządzenie o nadzorze Was ,,powali”?😉
No nie!!!!! Powodzenia 😘
P.S I pliiiiiis przestańcie już wymagać tych absurdalnych tabelek z codziennym monitoringiem podstawy programowej. Jest tyle innych prostych sposobów aby podczas kontroli pokazać, że macie wiedzę na temat tego czy Wasze nauczycielki ową podstawę realizują 😁😍
CD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *