🎯ODPOWIEDŹ Z MEiN – JEST, a jakoby jej nie było….
Ale od początku………


W dniu 18.11.2021 r. dyrektorzy placówek oświatowych w całej Polsce otrzymali drogą mailową pismo z załącznikami (sygnatura DKO-WNP.4092.108.2021.EL) dotyczące odbiurokratyzowania pracy szkół i placówek.
Ministerstwo Edukacji i Nauki, we współpracy z kuratorami oświaty, przygotowało zestawienie przykładów dotyczących tworzenia w szkołach dokumentacji niewymaganej przepisami prawa.
W załączniku nr 2, w wykazie dokumentacji niewymaganej przepisami prawa, w punkcie 18 znalazły się:
• Plany pracy nauczycieli przedszkola (roczne, miesięczne i tygodniowe).
Szanowny Panie Dyrektorze, analizując Ustawę z 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe i art. 102.1, czytamy:
Statut przedszkola zawiera w szczególności:
12) zakres zadań nauczycieli oraz innych pracowników, w tym zadań związanych z:
c) planowaniem i prowadzeniem pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz odpowiedzialnością za jej jakość…
W związku z powyższym, jako konsultant metodyczny wychowania przedszkolnego współpracujący z ogólnopolską grupą nauczycieli wychowania przedszkolnego z ramienia Wydawnictwa Bliżej Przedszkola, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie/doprecyzowanie punktu nr 18 zawartego w wykazie dokumentów niewymaganych przepisami prawa.
Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi.
Z poważaniem
Agnieszka Czeglik



w odpowiedzi na Pana e-maile z 19.11 i 8.12. 2021r. (przesłane w związku z wątpliwościami Pani Agnieszka Czeglik – konsultanta metodycznego wychowania przedszkolnego) uprzejmie wyjaśniam, co następuje :
Pismem z 16.11.2021r., o syg.: DKO-WNP.4092.108.2021.EL Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało dyrektorom szkół i placówek oraz organom prowadzącym zestawienie przykładów dotyczących tworzenia w szkołach dokumentacji niewymaganej przepisami prawa.
Podjęte przez MEiN ww. działanie było podyktowane chęcią pomocy nauczycielom w zmniejszeniu ich obciążenia pracą inną niż prowadzenie zajęć z uczniami. Stąd sugestia, aby pracownicy pedagogiczni (dyrektorzy szkół i nauczyciele) zweryfikowali potrzeby kontynuowania dotychczasowej praktyki ,,generowania” dokumentów, których obowiązek tworzenia nie wynika wprost z przepisów prawa.
Niezależnie od powyższego należy zaznaczyć, że :
– szkoła działa również w oparciu o akty prawa wewnętrznego,
– za organizację pracy szkoły odpowiada dyrektor szkoły, który też sprawuje nadzór pedagogiczny nad zatrudnionymi nauczycielami,
– dyrektor szkoły jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły, a do jego zadań należy szczególnie dbanie o dydaktyczny i wychowawczy poziom szkoły.
Dlatego decyzja o liczbie i rodzaju dokumentacji prowadzonej przez nauczycieli nadal jest i będzie należała do dyrektora szkoły jako osoby odpowiedzialnej za całość funkcjonowania kierowanej szkoły/placówki.
Z poważaniem
Jacek Banaś – Dyrektor



A w Ustawie Prawo Oświatowe z 2016r. art.102 napisane jest, że statut placówki ma zawierać ZAKRES ZADAŃ NAUCZYCIELI ZWIĄZANYCH Z PLANOWANIEM ………
W odpowiedzi Pana Dyrektora znajdujemy m.in. informację, iż szkoła działa również w oparciu o akty wewnętrzne – czyli np. statut. W odpowiedzi czytamy też, że:
,,decyzja o liczbie i rodzaju dokumentacji prowadzonej przez nauczycieli nadal jest i będzie należała do dyrektora szkoły”














,,zakres zadań związany z planowaniem” – od wielu lat to wyrażenie dawało mi przyzwolenie na decydowanie o mojej dokumentacji w placówce !
I tego Wam również życzę!

Więcej o ,,czytaniu” aktów prawnych, o dokumentacji, już 19 marca na szkoleniu on-line
Przypominajka o planowaniu na moim blogu :
https://agnieszkovo.pl/2021/06/26/planowanie-nauczycieli/
oraz
https://agnieszkovo.pl/2021/02/11/ogolnopolska-rada-pedagogiczna-cz-ix-planowanie-miesieczne-po-drugiej-stronie-lustra/
CD