Ogólnopolska Rada Pedagogiczna Cz.XIV ,,Wojna”

Drodzy Nauczyciele Wychowania Przedszkolnego !

U naszych sąsiadów od kilkunastu dni trwa wojna.

Giną cywilni ludzie, atakowane są szkoły, szpitale – wszystko to doskonale wiecie z mediów.

Polacy bez wątpienia  fenomenalnie zdają egzamin dojrzałości z pomocy humanitarnej – to prawdziwe pospolite ruszenie!!!

Czasem wkrada się niestety chaos komunikacyjny, który uaktywnia u wielu ludzi złość i złośliwość….

Jestem w stanie to zrozumieć, albowiem wojny boimy się też my – Polacy. Niby jest jeszcze daleko, a jednocześce tak blisko……..

Dwa dni temu ukazało się Rozporządznie MEiN, które pozwala na przyjęcie do grup przedszkolnych większej ilości dzieci – w związku z powyższym trwa zagorzała dyskusja na ten temat (z moich obserwacji wynika, iż w większości z negatywnym nastawieniem), zahaczająca zarazem niepotrzebnie o  politykę.

Tylko po co nam te nerwy? Ta kąśliwa wymiana zdań ?

Czy jesteśmy w stanie zmienić rozporządzenie ?

Czy te dzieci mają czas czekać, aż nasz rząd przygotuje lepszą logistykę, która zadowoli wszystkich nauczycieli?

Wszyscy doskonale wiemy, że tak się nie stanie.

Dzieci potrzebują pomocy, tu i teraz – natychmiast.

One nie potrzebują naszych dyskusji o tym ile mamy orzeczeń w grupie, jak jesteśmy zmęczeni pandemią (u nich też pandemia była), o tym że za mało zarabiamy itd.

Tych dzieci to naprawdę nie obchodzi !!!

One mają prawdopodobnie w głowach  szum przelatujących rakiet, one zamieniły swój pokój na schron, mają ze sobą tylko kilka swoich ubrań ,może jedną zabawkę, i nie wiedzą kiedy wrócą do swojego domu…..

Mnie dorosłą, na samą myśl o takim życiu przechodzą dreszcze strachu.

Moi drodzy pedagodzy – jest ciężko, cholernie ciężko, ale weźcie głęboki oddech i przygarnijcie tą 3 dzieci do swojej grupy z uśmiechem i spokojem – mimo wszystko.

My nauczyciele wiemy, że dzieci (na szczęście) potrafią o wiele szybciej niż dorośli przystosować się do nowych warunków – pomóżmy im.

Nie róbcie sobie (i innym ) krzywdy przez rzeczy na które nie macie wpływu.

I jeszcze jedno…..

Wielu z Was szuka na necie kart pracy dla dzieci ukraińskich.

– ja naprawdę głęboko wierzę, że macie dobre intencje, że w tym zamieszaniu nie pomyśleliście, iż te małe dzieci (ani Wy) i tak nie przeczytają po ukraińsku poleceń…zatem może wystarczą nasze polskie  kolorowanki 😊?

Jednocześnie wierzę równie głęboko, a nawet i głębiej 😉 , że  wyjdziecie z tymi dziećmi na dwór, zatańczycie, popląsacie ,  pomalujecie, powycinacie, rozłożycie wielkie arkusze papieru i będziecie tworzyć, wręczycie kolorową kredę i będziecie  inspirować do aktywności plastycznych, zrobicie masę solną, pokażecie ciekawe doświadczenia, …..

no i stworzycie przestrzeń na DUUUUUŻO  SWOBODNYCH ZABAW………

I błagam – ZATRZYMAJCIE SIĘ NA TYCH TYLKO DZIAŁANIACH

Nie szukajcie kart pracy , macie je w swoich kreatywnych, pomysłowych nauczycielskich głowach

Jedynymi kartami pracy jakie mogę polecić, są karty dla nauczycieli – z podstawowymi słówkami ukraińskimi, których na necie jest już pełno. Wykorzystajcie je do ZABAW w naukę języka, my –  ich , oni – nas 😊. Z takich działań może powstać bardzo ciekawa zabawa – takie słowne kalambury.

Te dzieciaki potrzebują się odstresować, zapomnieć….kto lepiej im w tym pomoże jak nie zwariowany nauczyciel przedszkola . Działajcie, śmiejcie się, zadbajcie o emocje małego dziecka – wiem , że obecnie  to nie jest takie łatwe, ale wiem też, że potraficie ten trud przezwyciężyć.

🔵Jak już zabraknie Wam pomysłów pamiętajcie, że istnieje internet, albo taki skarbiec edukacyjny jak np. wydawnictwo https://blizejprzedszkola.pl/ , a w nim setki przeróżnych propozycji. Czy to Doroty Kluski ,,Pomysły na nudę”, czy zabawy sensoryczne Agnieszki Bugajskiej i Ani Wiktor-Stępień czy zabawowo-muzyczna matematyka Pani Zuzi Jastrzębskiej, czy też bogata płytoteka….itd.itp. 🥰 Tylko czerpać.

,,NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ JEST STWORZENIE EDUKACJI, DZIĘKI KTÓREJ LUDZIE PONOWNIE NAUCZĄ SIĘ ZE SOBĄ ŻYĆ” Steiner

Fot.1 PolsatNew/PAP/EPA/Will?Oliver

Fot.2 Alexandru Dobre /AP Photo)

CD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *