Pochwała nudy…

❤Josif Brodski (noblista) – rok 1995 – fragment eseju ,,Pochwała nudy”
,,Świat, w który mają Państwo wkroczyć i w nim żyć, nie cieszy się dobrą opinią. Jest lepszy pod względem geograficznym niż historycznym; nadal wydaje się znacznie bardziej pociągający wizualnie niż społecznie. Ale jest to jedyny świat nam dostępny – żadna alternatywa nie istnieje (…)”
🔵Mija już prawie 30 lat, a fragment tego eseju nabiera jak dla mnie coraz większej mocy. Staje się coraz bardziej rzeczywisty i smutny.
🔵Mija już prawie 30 lat, a świat nadal jest bardziej atrakcyjny wizualnie niż społecznie.
Tak naprawdę społecznie nasz świat, zaczyna mnie po prostu przerażać i przygniatać.
🔵Jak w tym wszystkim odnajduje się edukacja?
Według mnie słabiutko – tu też nadal się nic nie zmieniło (nie chcę oczywiście generalizować, ale odsetek zmian edukacyjnych jest nadal mały, maluśki…)
🔵Znamy/ czytamy/ słyszymy o liczbach, statystykach dotyczących samobójstw dzieci, załamań psychicznych, przeładowanych oddziałów psychiatrycznych, przemocy rodzicielskiej….zabójstw…
I co ????
I nico!!!
🔵Dyrektorzy na naradach kuratoryjnych i samorządowych nadal oglądają słupki z wynikami z egzaminów (są za to ,,karani” programami naprawczymi)
🔵Ludzie nadal podniecają się rankingami szkół!!! Wow, brawo, trzeci rok z rzędu najlepsze liceum w Polsce !!! Brawo wy…..a przecież już na starcie do takich szkół trafiają dzieci z najwyższą średnią, dzieci które często spełniają marzenia swoich rodziców, dzieci, które popołudnia spędzają na korepetycjach by owa średnia nie spadła, bo przecież ,,siara”, dzieci, które na finiszu szkoły są często wypompowane jak przebity balon, wypalone i ,,nierelacyjne”.
Dzieci często samotne.
🔵Nauczyciele nadal realizują treści podstawy programowej, które uczeń znajduje w internecie w kilka sekund, i których w dużej większości nigdy w rzeczywistym życiu nie wykorzysta.
🔵A gdzie są emocje??? A gdzie jest rozwój społeczny???
W dalekim POLU niestety……..
Nawet przedszkola oszalały…….czytanie, pisanie………pisanie, czytanie…to jest priorytet.
Bo rodzic ma takie oczekiwania, bo panie z okolicznej szkoły obgadają, że przedszkole nie nauczyło itd.itp. No szok!
Dla mnie to koszmar obecnych czasów.
🔵Kolejki dzieci do psychoterapeutów.
Kolejne recepty na psychotropy.
Kolejny projekt by zdobyć setny dyplom.
Kolejny plebiscyt (esemesowy) na najlepszą placówkę.
Kolejny automat w mieście na legalne papierosy konopne.
A dzieci ….?
Rany, ja w tym świecie się już nie odnajduje. Nie pasuje …..
🔵Jeśli dorośli/rodzice zaczynają zabijać dzieci to czas najwyższy na pobudkę. My nauczyciele mamy naprawdę ogromny wpływ na to jakie pokolenie wychowamy. Model szkoły, która od lat wygląda jak fabryka, w której realizowane są ,,szablony” lekcji, nie spełnia swojej roli. Jesteśmy ,,projektantami” przyszłego pokolenia – należy sobie to w końcu uświadomić.
🔵Po raz kolejny przywołam słowa Stainera ,,Najważniejszą rzeczą jest stworzenie edukacji, dzięki której ludzie nauczą się ze sobą żyć”
CD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *